مرجع مقالات رسمی طراحی سایت مرجع مقالات رسمی طراحی سایت .

مرجع مقالات رسمی طراحی سایت

Controller ها قلب تپنده قابل انعطاف افزارهای MVC

طراحان قابل انعطاف افزار هنگام معماری سیستم های نرم افزاری الگوهای مختلفی را برای پیاده سازی ساختار قابل انعطاف افزار در پیش می گیرند . یکی از این الگوهای معماری نرم افزار MVC یا این که Model View Controller نام داراست .

جور MVC یا Model-View-Control در اواخر سال 1970 شکل گرفت که الگوی قابل انعطاف افزاریی بود که بر شالوده ارائه داده ها انقطاع از متدهایی که با داده ها در رابطه می باشند ساخته شد . به عنوان یک بسط دهنده سیستم MVC باید این اذن را برای بسط دهندگان front-end و back-end تولید کرد که هر دو طرف بتوانند با سیستم کار کنند سوای این‌که بخواهند در فایلها دخالت, اشتراک و یا این که تغییری ساخت کنند .

با این‌که این سیستم در مقدمه برای محاسبات فردی طراحی شده بود, ولی اکثری از بسط دهندگان وب با اقتباس از این سیستم به طور گسترده ای از آن استفاده می‌کنند . ادله آن هم تاکید این سیستم بر قطع بودن بخش ها می باشد که به چهره غیر مستقیم باعث میشود که کدهای ما قابل استعمال دوباره باشند . این نوع به توسعه و گسترش دهنگان این اجازه را می دهد که خیلی سرعت بالا توابع را آپدیت, ویرایش و بیش تر کنند .

Model
مفاهیم استعمال گردیده در قابل انعطاف افزار تحت عنوان Model ها ایجاد می شوند . در MVC هر کدام از Class های ما یک Model میباشند . Model در Logic برنامه هیچ نقشی ندارد .
ارتباط با پایگاه داده هم در Model رخ می گیرد و Model ها پل ارتباطی در میان قابل انعطاف افزار و مقر داده نیز هستند
نکته اساسی این هست که این بخش از اتفاقاتی که در بخش های Controller و View می افتد هیچ علم و اطلاعاتی ندارد . این بخش به دنبال پاسخ از دیگر بخش ها نمیباشد و تنها هدف آن ذخیره سازی دائمی داده ها یا این که آماده سازی آنان برای انتقال به بخش های دیگر است .

این بخش داده ها را درون خود نگه میدارد, هیچ سوالی نمی کند ولی به درخواست ها پاسخ می‌دهد . اغلب مشقت که در بخش Model وجود دارااست این می‌باشد که با دقت به این‌که در تمامی سیستم ها در نقطع ی عطف می باشد البته هیچ ارتباطی با بخش های دیگر ندارد .

View

در این بخش داده ها را از Model درخواست, و داده های نهایی را به تیتر خروجی نمایش می‌دهیم . به صورت سنتی در جور MVC, بخش View جهت تولید کدهای HTML برای سناریو داده ها به کارگیری میشود . این بخش توسط استفاده کننده فعال میگردد که با بخش Controller در ارتباط می‌باشد . برای نمونه یک دکمه که به وسیله بخش View ایجاد گردیده است, استفاده کننده روی آن کلیک می کند که سبب می شود بخش Controller عمل خاصی را انجام دهد .

تصورات غلطی از از بخش View از سوی توسعه دهندگان وب که از MVC برای گسترش نرم افزار هایشان استفاده میکنند وجود دارد . برای مثال اکثر اوقات تفکر میکنند که این بخش هیچ ارتباطی با بخش Model ندارد و داده ها خود را از بخش Controller دریافت می‌نماید . نکته کلیدی در پیاده سازی درست MVC این میباشد که هیج ارتباطی بین Model و View وجود ندارد البته این ارتباط در بخش Controller ساخت می‌گردد .

Controller
Controller ها قلب تپنده قابل انعطاف افزارهای MVC می‌باشند . تمام تصمیم گیری ها و Logic قابل انعطاف افزار در Controller قرار می گیرد و Controller پل ارتباطی Model و View میباشد .

طراحی سایت در مشهد
در واقع با بیانی معمولی می توانایی گفت Controller تصمیم می گیرد که چه داده ای از کدام Model دریافت شود و جهت نمایش به کدام View ارسال شود
حالا این سوال به وجود می آید که چرا چنین ساختاری می تواند خوب باشد .
چه کمکی به تیم طراحی و بسط قابل انعطاف افزار می کند؟
وسیع ترین
مزیت این مدل در یک کلمه خلاصه می‌گردد : نظم
چند
مثال از مزایای این خط مش در تحت اورده شده می‌باشد :
1- MVC توسعه نرم افزار را راحت و آسان می‌نماید .

2- MVC پروسه Unit testing را زیاد آسوده می کند .

3- MVC عمل گروهی همزمان را برای مجموعه طراح و برنامه نویس آسوده می کند .

4- MVC با قطع سازی Logic از View و قرار دادن آن در Controller خوانایی کدها را دوچندان بالا می پیروزی .

5- و حساس خیس از همگی این که MVC به شکل شگفت انگیزی حجم کد نویسی را کاهش می دهد .

MVC در هر لهجه برنامه نویسی قابل پیاده سازیست . حتی در جاوا اسکریپت . اما در هم اکنون حاضر از این منش بیشتر برای لهجه های سمت سرور مثل PHP و ASP .Net به کار گیری می شود و در کل MVC یک خط مش فراوان کارا برای مجموعه های تعالی خیس است . هرچه مجموعه بزرگتری داشته باشید مزایای این سر مشق برای شما عمده ملموس خواهد بود .


برچسب: طراحی سایت در مشهد،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۵ خرداد ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۵۳:۱۷ توسط:علی پور موضوع: نظرات (0)