مرجع مقالات رسمی طراحی سایت مرجع مقالات رسمی طراحی سایت .

مرجع مقالات رسمی طراحی سایت

انواع دامنه ها و کاربردشان


بعداز سپری شد بازه زمانی زیاد به کار گیری از وب بوسیله یوزرها وب جهان ، هنوز حتی برخی از اشخاص و یا این که اینترنت کاران هم ، ادراک صحت از دامنه های اینترنتی ندارند . هنوز خیلی ها دامنه WS را مخفف Web Site می‌دانند ! طراوت هم خیلی ها گمان میکنند که دامنه bz از‌آنجا‌که دامنه biz لبریز شده‌است به بازار وب بیشتر شده‌است و به به عبارتی معنای business میباشد !

به کارگیری از دومی های طراحی سایت در مشهد  cc و tv نیز جدیدا در عالم رایج شده‌است . و خیلی ها گمان می‌نمایند دامنه tv به عبارتی معنا تلویزیون میدهد و برای این به هیچ وجه تاسیس شده است ! شاید خیلی از کانال های ماهواره ای جهان به طور رسمی از این دامنه تحت عنوان دامنه وب سایت خویش به کار گیری می‌کنند که در واقع فعل اشتباهی میباشد .

ولی حقیقت چه چیزی است ؟! خیلی معمولی میباشد . یک فرمول کلی برای دامنه های اینترنتی موجود است و آن تعداد کلام دامنه میباشد که تا ۹۹ درصد فرمول صدق میباشد به غیر از موردها استثنا در دامنه های نو همگانی . با این گونه بندی در کل دامنه ها در ۴ جور قرار می‌گیرند :

 

نوع نخستین ( ۳ حرفی ) : دامنه های Top Level همگانی یا این که gTLDs :

 

سه دامنه Com , net , org تحت عنوان معمول و دارای شهرت ترین دامنه های جهانی شناخته می‌شوند که Com اولِ واژه و کلمه Commerical در معنای تجاری و Net اولِ کلمه و واژه Network در معنای کانال و org نیز اولِ کلمه و واژه organization در معنای سازمان میباشد . هر کدام از این دامنه ها بایستی در جای درست خودش مصرف شود . تحت عنوان یک کمپانی که در مورد سرویس ها وب فعالیت دارد بهتر میباشد از دامنه Net استعمال نماید . این قاعده بوسیله خیلی از موسسه ها معروف دنیا رعایت می گردد .

 

مدل دوم ( ۳ حرفی دورازشوخی ) : دامنه های Top Level همگانی تازه ( NEW gTLDs ) :

 

دامنه های Biz ، Info ، Pro ، Aero ، Coop و Museum و Name درین گونه قرار دارا هستند . این دامنه های به خواسته رفع نیاز در کمبود اسامی در دامنه های نوع اولیه تاسیس شده است و می شد اظهار کرد دامنه های جدیدی می‌باشند . جدیدا دامنه Info به مراد ترغیب یوزرها اینترنتی و صاحبان اینترنت سایتها بوسیله بعضا از Server های تثبیت دامنه عالم به طور اشانتیون و یکساله و مجانی ارائه می‌شود . ولی اعتنا فرمایید که صرف دامنه info صرفا و تنها به طور یکساله تثبیت می گردد و سال سپس مجبورید برای تمدید آن پولی نسبتاً ۱٫۵ تا ۲ برابر دامنه های نوع اولیه برای آن بپردازید . زیرا این دامنه از نخست یکی‌از دامنه های گران بوده میباشد و به جهت عدم استقبال صاحبان اینترنت سایتها از آن بدین فیس ارائه می‌شود . پس چنانچه جایی دیدید که‌این دامنه را با قیمتهای تحت مثل ۲۹۰۰ تومان !!! تثبیت می‌کنند حرص نزنید زیرا سال بعد از آن پول سال قبلی را هم از شما می گیرند !!

 

جور سوم ( ۳ حرفی ) : دامنه های منحصر به فرد sTLDs l ) Top Level ) :

 

این دامنه ها هم جزو دامن های اختصاصی و یا این که به عهد پر اسم و رسم سلطنتی وب محسوب می گردند همچون GOV اولیه کلمه و واژه Government در معنای دولت و یا این که EDU اولیه واژه و کلمه Education در معنای فراگیری و یا این که دامنه های نامرسوم INT یاMIL

 

نوع چهارم ( دو حرفی ) : دامنه های فی مابین المللی کشورهای عالم ( ccTLDs ) :

 

دارای اسم و رسم ترین دامنه های اینترنتی دو حرفی وابسته به کشورها یا این که مناطقی از دنیا میباشد که در ذیل لیست شده‌است که اکثرا به وسیله برخی از اشخاص برداشت های نادرستی از آن شده‌است :

 

WS: Samoa

CC: Coغیر مجاز می باشد

TV: Tuvalu

BZ: Belize و …

برای مثال دامنه IR که بوسیله راءس پژوهش ها بنیادی زنجان تثبیت می توان به تیتر دامنه میان المللی کشور ایران در عالم شناخته می‌شود . خوشبختانه در گزینش این دامنه ، بخت با کشورمان همپا بوده میباشد چرا‌که در حالی که دیکته سه مملکت عراق Iraq یا این که ایرلند Ireland هر سه با دو صحبت Ir استارت گردیده البته دامنه Ir به کشور‌ایران اختصاص یافته میباشد و دامنه عراق Iq و ایرلند Ie شده‌است .

 

شناخت با شناسه های رایج دامین

 

فرض فرمائید نشانی سایتی www.sibaweb.ir باشد دراین‌صورت نصیب بعداز www یعنی sibaweb.ir اصطلاحآ Domain یا این که دامنه نامیده میشود. جهت قرار دادن تارنما متبوع شما در وب بایستی قطعا Domain شما تثبیت گردیده باشد و بر روی یک فضای اینترنتی بنام هاست Host تهیه گردد.

دامین یا این که دامنه دارنده اشکال مختلفی می‌باشد که هرکدام معمولا برای مراد خاصی آیتم استعمال قرار می‌گیرند که متداولترین آنان عبارتند از :


برچسب: طراحی سایت در مشهد،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۲ تیر ۱۳۹۹ساعت: ۱۰:۱۹:۴۰ توسط:علی پور موضوع: نظرات (0)